10 sposobów na manipulację społeczeństwem wg. Noama Chomskiego

10 sposobów na manipulację społeczeństwem według Noama Chomskiego

Warto poznać te sposoby, aby umieć je „odczytać”, bo obecnie są nagminnie wykorzystywane w Polsce.

1 – ODWRÓĆ UWAGĘ

8+Ways+to+Protect+Yourself+From+Emotional+Manipulation

Kluczowym elementem kontroli społeczeństwa jest strategia polegająca na odwróceniu uwagi publicznej od istotnych spraw i zmian dokonywanych przez polityczne i ekonomiczne elity, poprzez technikę ciągłego rozpraszania uwagi i nagromadzenia nieistotnych informacji. Strategia odwrócenia uwagi jest również niezbędna aby zapobiec zainteresowaniu społeczeństwa podstawową wiedzą z zakresu nauki, ekonomii, psychologii, neurobiologii i cybernetyki. „Opinia publiczna odwrócona od realnych problemów społecznych, zniewolona przez nieważne sprawy. Spraw, by społeczeństwo było zajęte, zajęte, zajęte, bez czasu na myślenie, wciąż na roli ze zwierzętami.”.

2 – STWÓRZ PROBLEMY, PO CZYM ZAPROPONUJ ROZWIĄZANIE

Ta metoda jest również nazywana „problem – reakcja – rozwiązanie”. Tworzy problem, „sytuację”, mającą na celu wywołanie reakcji u odbiorców, którzy będą się domagali podjęcia pewnych kroków zapobiegawczych. Na przykład: pozwól na rozprzestrzenienie się przemocy, lub zaaranżuj krwawe ataki tak, aby społeczeństwo przyjęło zaostrzenie norm prawnych i przepisów za cenę własnej wolności. Lub: wykreuj kryzys ekonomiczny aby usprawiedliwić radykalne cięcia praw społeczeństwa i demontaż świadczeń społecznych.

3 – STOPNIUJ ZMIANY

Akceptacja aż do nieakceptowalnego poziomu. Przesuwaj granicę stopniowo, krok po kroku, przez kolejne lata. W ten sposób przeforsowano radykalnie nowe warunki społeczno-ekonomiczne (neoliberalizm) w latach 1980. i 1990.: minimum świadczeń, prywatyzacja, niepewność jutra, elastyczność, masowe bezrobocie, poziom płac, brak gwarancji godnego zarobku – zmiany, które wprowadzone naraz wywołałyby rewolucję.

4 – ODWLEKAJ ZMIANY

Kolejny sposób na wywołanie akceptacji niemile widzianej zmiany to przedstawienie jej jako „bolesnej konieczności” i otrzymanie przyzwolenia społeczeństwa na wprowadzenie jej w życie w przyszłości. Łatwiej zaakceptować przyszłe poświęcenie, niż poddać się mu z miejsca. Do tego społeczeństwo, masy, mają zawsze naiwną tendencję do zakładania, że „wszystko będzie dobrze” i że być może uda się uniknąć poświęcenia. Taka strategia daje społeczeństwu więcej czasu na oswojenie się ze świadomością zmiany, a także na akceptację tej zmiany w atmosferze rezygnacji, kiedy przyjdzie czas.

5 – MÓW DO SPOŁECZEŃSTWA JAK DO MAŁEGO DZIECKA

manipulation4

Większość treści skierowanych do opinii publicznej wykorzystuje sposób wysławiania się, argumentowania czy wręcz tonu protekcjonalnego, jakiego używa się przemawiając do dzieci lub umysłowo chorych. Im bardziej usiłuje się zamglić obraz swojemu rozmówcy, tym chętniej sięga się po taki ton. Dlaczego? „Jeśli będziesz mówić do osoby tak, jakby miała ona 12 lat, to wtedy, z powodu sugestii, osoba ta prawdopodobnie odpowie lub zareaguje bezkrytycznie, tak jakby rzeczywiście miała 12 lub mniej lat

6 – SKUP SIĘ NA EMOCJACH, NIE NA REFLEKSJI

Wykorzystywanie aspektu emocjonalnego to klasyczna technika mająca na celu obejście racjonalnej analizy i zdrowego rozsądku jednostki. Co więcej, użycie mowy nacechowanej emocjonalnie otwiera drzwi do podświadomego zaszczepienia danych idei, pragnień, lęków i niepokojów, impulsów i wywołania określonych zachowań.

manipulation5

7 – UTRZYMAJ SPOŁECZEŃSTWO W IGNORANCJI I PRZECIĘTNOŚCI

Spraw, aby społeczeństwo było niezdolne do zrozumienia technik oraz metod kontroli i zniewolenia. „Edukacja oferowana niższym klasom musi być na tyle uboga i przeciętna na ile to możliwe, aby przepaść ignorancji pomiędzy niższymi a wyższymi klasami była dla niższych klas niezrozumiała.

8 – UTWIERDŹ SPOŁECZEŃSTWO W PRZEKONANIU, ŻE DOBRZE JEST BYĆ PRZECIĘTNYM

Spraw, aby społeczeństwo uwierzyło, że to „cool” być głupim, wulgarnym i niewykształconym.

9 – ZAMIEŃ BUNT NA POCZUCIE WINY

Pozwól, aby jednostki uwierzyły, że są jedynymi winnymi swoich niepowodzeń, a to przez niedostatek inteligencji, zdolności, starań. Tak więc, zamiast buntować się przeciwko systemowi ekonomicznemu, jednostka będzie żyła w poczuciu dewaluacji własnej wartości, winy, co prowadzi do depresji, a ta do zahamowania działań. A bez działań nie ma rewolucji!

10 – POZNAJ LUDZI LEPIEJ NIŻ ONI SAMYCH SIEBIE

Przez ostatnich 60 lat szybki postęp w nauce wygenerował rosnącą przepaść pomiędzy wiedzą dostępną szerokim masom a tą zarezerwowaną dla wąskich elit. Dzięki biologii, neurobiologii i psychologii stosowanej „system” osiągnął zaawansowaną wiedzę na temat istnień ludzkich, zarówno fizyczną jak i psychologiczną. Obecnie system zna lepiej jednostkę niż ona sama siebie. Oznacza to, że w większości przypadków ma on większą kontrolę nad jednostkami, niż jednostki nad sobą.

18622-the-ten-best-noam-chomsky-quotes-wallpaper-1600x12001

Na Marginesie

Poul Romskey: Noam Chomsky zaprzeczył autorstwu tego tekstu w odpowiedzi fizykowi Jean Bricmontowi w październiku 2010 roku stwierdził: „Nie mam pojęcia, skąd to pochodzi. Nie stworzyłem tej kompilacji, nie spisałem i nie zamieściłem jej w internecie. Wielu ludzi zauważa podobieństwo z tym co napisałem tu czy tam, ale na pewno nie zrobiłem tego w tej postaci lub w postaci listy”. Dzieje tego tekstu są starsze, lecz autor pozostaje wciąż anonimowy. Nad pierwowzorem (Silent Weapons for Quiet War) pochylało się wielu ekspertów (w tym specjaliści CIA) stwierdzając, że nie napisał tego amator. Co ciekawe jednak, przedstawione w liście tezy są zbieżne z wynikami prac wielu socjologów, psychologów, znawców medów. Tekst stanowi wciąż zagadkę, stał się „teorią spiskową”. O jego popularności — jak sądzą badacze — zadecydowało to, że jest napisany w formie instrukcji a nie analizy.

 • No, warto to przypominać bo jak widać działa zawsze.
  Włączanie myślenia u ludzi to coś co nie jest na rękę nikomu kto rządzi. Jeszcze by musieli udowadniać, że sami coś sensownego umieją :)

 • Kochani ten wpis ma inspirować i zachęcać do przemyśleń a nie do inicjowania wojen polsko polskich w kontekście pis po. Nie dzielmy tego narodu, i miedzy innymi o tym jest ten wpis i taka jest jego intencja. Komentarze zachęcające do konfliktów, pokasowałem gdyż sa one zupełnie niepotrzebne. Buziaki:)

 • Pingback: Akademialogiki | Pearltrees()

 • Paweł Piątkiewicz

  Po wg nie ma kropki.

  • Stary specjalnie dla ciebie:) Natomiast tytułu nie zmienię bo ludzie pogubią linki.

   • Paweł Piątkiewicz

    Przepraszam, ale jestem językowcem (co prawda anglistą, ale jednak) i nie dałem rady się powstrzymać. Upraszam łaski i obiecuję poprawę :P

 • HansBagieta

  System monetarny to ogólnie rzecz biorąc najlepszy możliwy model niewolnictwa. Musisz ciągle zarabiać, aby mieć co jeść i gdzie mieszkać. Do tego dochodzą dwie rzeczy, które nie wiem jakim cudem uchowały się aż do dzisiejszych czasów ( głównie za zasługą indoktrynacji ) mianowicie religia i patriotyzm. Ludzie z natury mają skłonność do łączenia się w grupy oraz niestety przejawiają często tendencję do dyskryminowania osób spoza tej grupy, lubimy utożsamiać się z czymś oraz tworzyć podziały głównie ze względu na narodowość, rasę, wyznanie, klasę społeczną, miejsce zamieszkania czy kibicowanie jakiejś drużynie piłkarskiej. Dopóki nie zrozumiemy, że jesteśmy jednym gatunkiem to nadal będą wojny i ubóstwo sporej części świata. Mamy piękną planetę i powinniśmy się o nią wspólnie troszczyć, pamiętajcie, że każdy organizm w walce ze samym sobą jest skazany na zagładę. Pozdrawiam.

  • Dobrze napisane:)

  • Damian

   Zawsze była walka w ramach gatunku i to właśnie gwarantowało przetrwanie, bo zostawali najsilniejsi. Wystarczy spojrzeć na świat zwierząt.

   • Panie Damianie. Walka w ramach gatunku, to specjalność człowieka. Poza kanibalizmem, który jest już raczej dawno za nami, nie mamy powodu, żeby się zabijać. Walki wśród zwierząt, na przykład – wilków, są po to, żeby najsilniejszy samiec miał jak najwięcej potomstwa. „Kruk krukowi oka nie wykole”…

 • artra

  :-) wiedzieć, gdzie się stawia kropkę a gdzie nie, ale Chomskiego tylko „kojarzyć”… to ja już wolę taką lewą kropkę.