30 cytatów Dalajlamy, które cie zainspirują

SIŁA

Nigdy nie bierz mojej ciszy za ignorancję, mojego spokoju za akceptację ani mojej dobroci za słabość. Współczucie i tolerancja nie są oznaką słabości, ale oznaką siły.

*

Samodyscyplina jest najlepszym strażnikiem, aby nie dopuścić do siebie złych emocji.

*

Kiedy spotykamy prawdziwą tragedię w życiu, możemy zareagować na dwa sposoby – albo utracić nadzieję i popaść w autodestrukcyjne nawyki lub też wykorzystać wezwanie do odnalezienia wewnętrznej siły.

*

Spokój umysłu jest najwyższym źródłem szczęścia psychicznego.

*

Bądź otwarty na zmiany, ale nie zapominaj o swoich wartościach.

MIŁOŚĆ

Podaruj tym, których kochasz, skrzydła, by mogli latać; korzenie, aby wracali oraz powody, aby zostali.

*

Miłość, jaką otaczano cię w domu rodzinnym, to podstawa twojego życia.

*

Możemy odrzucić wszystko inne: religię, ideologię, całą otrzymaną mądrość. Ale nie możemy uciec od konieczności miłości i współczucia. To jest moja prawdziwa religia, moja prosta wiara. W tym sensie nie ma potrzeby istnienia świątyń, kościołów, meczetów czy synagog. Nie ma potrzeby istnienia filozofii, doktryn czy dogmatów. Nasze własne serce, nasz własny umysł – są świątynią. Doktryna jest współczuciem. Miłość do innych i poszanowanie ich praw oraz godności, niezależnie od tego, kim lub czym są: ostatecznie to wszystko, czego potrzebujemy.

*

Pamiętaj, że najpiękniejszy związek jest wtedy, gdy miłość przewyższa samą potrzebę bycia z drugą osobą.

*

Nie dopuść, by niewielkie spory zniszczyły wielką przyjaźń.

SZCZĘŚCIE

Każdego dnia, jak tylko się obudzisz, pomyśl: dzisiaj mam szczęście, że żyję, posiadam cenne ludzkie życie i nie będę go marnować. Użyję wszystkich swoich sił, by rozwijać siebie, kierować moje serce do innych; by osiągnąć oświecenie dla dobra wszystkich istot. Zamierzam dobrze myśleć o innych, nie będę się gniewać ani źle myśleć o innych. Będę przynosił innym tak wiele korzyści, jak tylko jestem w stanie.

*

Tylko jedna mała, pozytywna myśl nad ranem może zmienić cały dzień.

*

Kiedy przyznacie, że wszyscy są równi w pragnieniu szczęścia i mają do niego prawo, w naturalny sposób odczuwacie empatię, która was do nich zbliży.

*

W dzisiejszych czasach ludzie często mylą szczęście z przyjemnością.

*

Oceniaj swój sukces, do którego dotarłeś poprzez to, co musiałeś poświęcić, by go osiągnąć.

CIERPIENIE, BÓL, ZŁOŚĆ

Jeśli problem jest możliwy do rozwiązania, jeśli sytuacja jest taka, że możesz coś z nią zrobić, nie musisz się martwić. Jeśli problem nie jest możliwy do rozwiązania, nie martw się. Nie ma żadnych korzyści z zamartwiania się.

*

Ogólnie rzecz biorąc, jeśli człowiek nigdy nie okazuje złości, to myślę, że coś jest nie tak. Jego mózg nie działa prawidłowo.

*

Gniewu nie można pokonać gniewem. Jeśli ktoś jest zły na ciebie, a w zamian okazujesz gniew, rezultatem jest katastrofa. Z drugiej strony, jeśli będziesz kontrolować swój gniew i okazywać jego przeciwieństwo – miłość, współczucie, tolerancję i cierpliwość – nie tylko zachowasz spokój, ale zmniejszy się również gniew drugiej osoby.

*

Postawienie sobie zbyt wysokich wymagań powoduje życie w nieustannym lęku

*

Moment, w którym doświadczasz bolesnej straty, może być w istocie chwilą, w której zostałeś najhojniej obdarowany.

MĄDROŚĆ

Kiedy mówisz, powtarzasz tylko to, czego się wcześniej dowiedziałeś. Kiedy słuchasz, możesz nauczyć się czegoś nowego.

*

Weź pod uwagę, że wielkie uczucia i wielkie przedsięwzięcia zawierają element ryzyka.

*

Dziel się swoją wiedzą. To sposób na osiągnięcie nieśmiertelności.

*

Kiedy uświadomisz sobie, że popełniłeś błąd, podejmij natychmiastowe kroki, aby go naprawić. Czasami się mylimy, czasami kogoś krzywdzimy. Nieważne, czy jest to działanie świadome, czy kompletnie przypadkowe. Jednak moment, w którym uświadomimy sobie swoją pomyłkę, powinien być również momentem, w którym decydujemy się ją naprawić. Jeśli kogoś obrazisz – przeproś; jeśli kogoś skrzywdzisz – napraw szkodę.

*

Wygospodaruj odrobinę czasu w ciągu dnia, by spędzić go w samotności.